ČESKO VESLUJE - 1. školní kolo

Publikováno: 11.10.2023 Autor(ka): Jakub Ševcovic

"ŽÁCI BĚHEM ŠTAFETOVÝCH ZÁVODŮ MUSÍ SPOLUPRACOVAT, PROHLUBOVAT TÝMOVOST A PRÁCI VE SKUPINĚ, COŽ JSOU DŮLEŽITÉ DOVEDNOSTI PRO ŽIVOT", říká Jakub Ševcovic, učitel tělesné výchovy ZŠ Ústí nad Labem, Stříbrnická, který má bohaté zkušenosti s organizováním světového poháru v běžeckém lyžování v Německu a dalších závodů pro nejlepší sportovce světa z jeho působení v Číně.

SOUTĚŽNÍ KOLA ŠKOLNÍ LIGY ČESKO VESLUJE:

25.11. 2021 proběhlo na naší škole 1.kolo zimního poháru 4x100m štafet na veslařských trenažérech.

„Efekt závodění a vzájemné podpory spolužáků s výsledky v reálném čase je příkladem atraktivního způsobu, jak rozvíjet pohybové dovednosti dětí ve škole. Učitelům zároveň rozšiřuje možnosti, jak zatraktivnit hodiny tělesné výchovy. Žáci během štafetových závodů musí spolupracovat, prohlubovat týmovost a práci ve skupině, což jsou důležité dovednosti i pro život. Z pohledu učitele TV se domnívám, že je přínosné využít veslařské trenažéry v hodinách v rámci kruhového tréninku či stanovišť kombinovaných s jinými sporty, a tudíž další obohacení školního kurikula. Zapisování výsledků do webové databáze SOV je skvělé. Školy mohou soutěžit mezi sebou, což bohužel v současné době není v jiných kolektivních sportech příliš možné. Nesmíme také zapomínat na zaměstnance škol. Na naší škole jsme se v době covidové zaměřili i na zdraví našich kolegů po uzavření sportovišť a fitness center. Vedení školy zajistilo zřízení malého fitness centra pro zaměstnance a věřím, že možnost vlastnit veslařský trenažér i pro zaměstnance školy bude velmi vítaná,“ říká Jakub Ševcovic, učitel tělesné výchovy ZŠ Ústí nad Labem, Stříbrnická, který má bohaté zkušenosti s organizováním světového poháru v běžeckém lyžování v Německu a dalších závodů pro nejlepší sportovce světa z jeho působení v Číně.

V průběhu školního roku budou vypsány 4 soutěžní kola, z nichž dvě spadají do Zimního poháru a dvě do Jarního poháru.

Zimní pohár:

1. kolo: 4 x 100 m: 1.10. - 30.11.
2. kolo: 4 x 1 min: 1.12. - 31.1.

Jarní pohár:

3. kolo: ZŠ 4 x 250m: SŠ 4x 350 m: 1.2. - 31.3.
4.kolo: 2 x 4 x 150 m: 1.4. - 15.5.

Všechna kola jsou vypsána v kategoriích: chlapci, dívky a mix.

Bodování / vyhodnocení

Dosažené výsledky jednotlivých štafet se po zadání do informačního systému přepočítávají na body. Body za jednotlivá kola Školní ligy se sečtou a vyhodnotí se podle:

a) absolutního počtu dosažených bodů za všechna 4 kola Školní ligy
b) relativního počtu dosažených bodů za všechna 4 kola Školní ligy (dosažené body v relaci na % zapojených dětí ze třídy)

Vyhodnocují výsledky dosažené:

• během Školní ligy – všechna 4 kola dohromady
  • během Zimního poháru
  • během Jarního poháru

Vyhodnocení probíhá zvlášť pro ZŠ a SŠ & gymnázia.

FINÁLOVÁ REGATA

Po skončení 4. kola Školní ligy se vyhlašuje Finálová regata, která se koná v areálu Národního olympijského centra vodních sportů v račické Labe aréně. Zde se jedou veslařské štafety 8 x 250 m v kategorii chlapci, dívky a mix.

Finálová regata je určena všem školám, které se účastní Školní ligy (účast je však dobrovolná). Výsledky Finálové regaty se vyhlašují samostatně a neovlivňují výsledky Školní ligy.

INDIVIDUÁLNÍ ŠAMPIONÁT PRO JEDNOTLIVCE NA 500 M – PŘÍLEŽITOST PRO TALENTOVANÉ SPORTOVCE

Individuální šampionát je určen pro zájemce z řad jednotlivců, kteří si budou chtít vyzkoušet veslování na delší trati než ve Školní lize. 500 metrů je jednou ze standardních veslařských tratí a existují zde proto tabulky výkonnosti, podle kterých lze identifikovat nadprůměrný výkon a talentované jedince.

V individuálním šampionátu budou hodnoceni jednotlivci dle ročníku narození. Rozhoduje dosažený čas (který je možné zlepšovat po celou dobu trvání Školní ligy Česko vesluje v daném školním roce).

Tagy