ŠvP s lyžováním – Rakousko – 5. - 10. března 2020

Publikováno: 29.1.2021 Autor(ka): Jakub Ševcovic

Tento kurz s lyžováním byl určen pro žáky 7. a 8. ročníků, kteří byli nakonec doplněni 3 žáky z 9. ročníku. Tento kurz byl součástí celosvětového projektu jak přivést děti na sníh SnowKidz v rámci FIS (Mezinárodní lyžařská federace).

Ve čtvrtek 5. března jsme se kolem půl osmé ráno sešli na parkovišti u Alberta, abychom naložili zavazadla, lyže a snowboardy a usadili se do autobusu, který nás díky panu řidiči autobusové dopravy Alva Tour bezpečně dopravil až do městečka Lienz ve Východním Tyrolsku v Rakousku.

Po příjezdu jsme se ubytovali do vícelůžkových pokojů, K večeři jsme si mohli pochutnat na špagetách. Po večeři všech 39 žáků čekala přednáška o bezpečnosti a chování na sjezdovkách, lanovkách a během celého pobytu. Žáci se také seznámili s požadavky kurzu a pravidly FIS.

Po snídani, která byla formou švédských stolů, nás čekal první den lyžování. Po přejezdu autobusem a jízdě lanovkou jsme se dostali do lyžařského střediska Zettersfeld. I přes nepříznivou předpověď počasí, která se naštěstí nepotvrdila, jsme si dnešní den užili. Po rozcvičce proběhlo rozřazení do družstev - začátečníci, snowborďáci, a tři družstva pokročilých lyžařů. Postupně jsme projeli celý lyžařský areál. Po výborné večeři jsme absolvovali přednášku o zásadách bezpečného chování na sjezdovce a teoretickou výuku lyžařských a snowboardových dovedností.

Pro druhý den lyžování jsme vybrali 30 km vzdálené středisko Sillian Hochpustertal, které se nachází v nadmořské výšce 2 400m. Svahy jsme měli pouze pro sebe, proto jsme mohli ve velké míře pilovat naše lyžařské a snowboardové dovednosti.

Třetí den lyžování byl ve znamení Möltallského ledovce. Proběhl ostrý test naučených dovedností s cílem získat lyžařský certifikát FIS SnowKidz. Až na pár výjimek se to všem podařilo. Ostatní však dostali možnost oprav při posledním, pondělním dni lyžování. Po večeři následovalo týmové, ale i osobní hodnocení a předání diplomů. Byli vyhlášeni i nejlepší chlapec a dívka kurzu – hodnotilo se jak chování, tak lyžařské dovednosti. Nejlepším chlapcem se stal Petr Kasper (9.B) a nejlepší dívkou Lucie Vernerová (8.B).

Poslední den lyžování byl zkrácený o balení a úklid pokojů. Přesto jsme vzhledem k počasí opět zvolili areál Sillian, kde se nám líbilo. Bohužel nebyla zprovozněna jedna z našich oblíbených lanovek, přesto jsme si lyžování na prázdných svazích užili.

V půl páté odpoledne jsme se vydali na cestu zpět do Ústí. Kolem 22. hodiny jsme se dostali na hranice a s obavami vyhlíželi policejní hlídky. Naštěstí nám změřili pouze teplotu a poučili.