Republikové finále v Olympijském víceboji z pohledu A. Šturcové ze 7.B

Publikováno: 8.9. 2023 Autor(ka): Jakub Ševcovic

Na vrcholném klání 14. ročníku projektu Sazka Olympijský víceboj své síly poměřilo přes šest set mladých sportovců ze 189 škol.

14. Republikové finále Olympijského víceboje

Atletický stadión VUT ožil ve čtvrtek slavnostním zahájením, na kterém se tradičně podílela rovněž Armáda a Policie České republiky. Pak už vypukly boje o prvenství v deseti disciplínách. Mladí sportovci soutěžili například ve skoku do dálky, skoku přes švihadlo, shybech nebo v hodu kriketovým míčkem.

S podporou olympioniků

Republikového finále se pravidelně koná na začátku školního roku. „Děti musí na Republikové finále trénovat i o prázdninách, alespoň nelení a celá akce přispívá k jejich pohybu. Navíc tady mají možnost setkat se s olympioniky, kteří jsou pro ně vzory. Letos jich dorazilo téměř šedesát,“ hodnotila význam celé akce Kašpárková, bronzová medailistka z Atlanty a pokračovala: „A když to vezmu ze svého pohledu, tak za mě takové akce nebyly. Ale je plno akcí, na které vzpomínám ráda, a proto věřím, že až děti budou v mém věku, budou svým dětem vykládat, jak jezdili na Republikové finále Odznaku všestrannosti do Brna a jak si to tam užili a kolik odtud mají kamarádů. Doufám, že se jim to tak zaryje do paměti, že i své děti povedou ke sportu.“

Zážitky se počítají

Kromě zúčastněných žáků si několik disciplín vyzkoušeli rovněž olympionici a další čeští sportovci. Na exhibici dorazili tenistka Lucie Šafářová, dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor, zlatý hokejový brankář z Nagana Milan Hnilička, vodní slalomářky Klára Kneblová a Barbora Galušková či účastnice reality show Survivor Veronika Přikrylová.

Vedle soutěžní atmosféry ale byly oba dva dny prolnuty smíchem a zábavou. „V posledních letech otevíráme Be Active vesničku, kde jsou připravené zábavné i soutěžní aktivity. Doprovodný program nám také připravuje Armáda a Policie České republiky. Je tady například ukázka psovodu nebo bojových a dalších situací. Snažíme se, aby to nebylo jenom o závodech, ale aby si děti odvezly i zážitky,“ uzavřela Kašpárková..

Republikové finále z pohledu reprezentantky A. Šturcové (7.B)

V dubnu 2023 jsem se zúčastnila Okresního kola soutěže Olympijský víceboj, ve kterém se soutěžilo v pěti disciplínách - hod medicimbalem obouruč přes hlavu vzad, skok přes švihadlo (2min.), trojskok snožmo z místa, kliky (2min.) a dribling (2min). Ve své kategorii – dívky ročník 2010 jsem se umístila na prvním místě a tím tak postoupila do Krajského kola.

Krajské kolo olympijského víceboje bylo následující měsíc, v závodě bylo pět nových disciplín- sprint 60m, hod míčkem, shyby (2min.), sedy lehy (2min) a běh na 1000m. V Krajském kole jsem získala stříbrnou medaily a postup na Republikové finále.

Republikové finále proběhlo v září 2023 v Brně. Zde bylo už třeba zvládnout všech deset disciplín z předchozích kol. V Brně se sešlo celkem 600 závodníků, někteří soutěžili v družstvech nebo v jednotlivcích. Finále trvalo tři dny. První den byl seznamovací, večer bylo zahájení celého závodu a slavnostní nástup. Všichni jsme dostali dresy v barvě jednotlivých olympijských kruhů. Druhý a třetí den byl pak samotný závod, mezi disciplínami bylo spousta doprovodného programu – zumba, exibice olympioniků, seskoky padákem, autogramiáda a plno soutěží. V mé kategorii bylo celkem 80 závodnic. Ze všech deseti disciplín jsem získala celkem 6789 bodů což bylo v celkovém pořadí 24 místo. Jelikož se mi podařilo přesáhnout bodovou hranici 6600 bodů byl mi udělen diamantový odznak všestrannosti.

Byly to tři dny plné zážitků, poznala jsem spoustu nových lidí a naučila se spoustu nových věcí. Děkuji panu učiteli Jakubu Ševcovicovi, který se mnou po celou dobu trénoval a během závodů mě hodně podporoval.

Závěrem:

• Máš rád sport a soutěžení?
  • Chceš získat jeden z olympijských odznaků a dostat se do nominace za školu na okresní kolo?

Buď jako Áďa a trénuj disciplíny Olympijského víceboje nejen na hodinách TV, ale i s kamarády a rodinou.

V měsíci lednu 2024 proběhne školní kolo v těchto disciplínách:

• trojskok
  • hod medicinbalem
  • skok přes švihadlo
  • kliky
  • dribling basketbal

Nejlepší žáci budou mít možnost reprezentovat naší školu na Okresním kole v Olympijském víceboji  na ZŠ Mírová, 16.2. 2024.

Sleduj další informace od vedoucího akce J. Ševcovice.