Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedů

Publikováno: 14.4.2025 Autor(ka): Barbora Štěpánová

V letošním školním roce se naše škola poprvé zapojila do celorepublikového projektu Příběhy našich sousedů, který umožňuje nahlédnout do minulosti prostřednictvím osobních vzpomínek pamětníků. Čtveřice žáků z 8. a 9. ročníku, Lia, Tamča, Martin a Marek pod vedením učitelky dějepisu Mgr. S. Bjalončikové, se do celého projektu pustila s vervou a nadšením. 

Příběhy našich sousedů je vzdělávací žákovský dokumentaristický projekt organizace Post Bellum. Týmy během roku absolvují mediální workshopy, seznamují se s archivy a dalšími institucemi nebo místy s příběhem spjatými, bádají a hlavně se setkávají s pamětníkem, jehož příběh zpracují a nakonec představí veřejnosti na slavnostní závěrečné prezentaci. Ta letošní proběhla 1. dubna 2025 v Národním domě v Ústí nad Labem za účasti dalších škol z Ústecka. Žáci si na úvod připravili krátkou scénku inspirovanou životem pamětnice druhé světové války, poté následovala videoreportáž, kterou žáci vytvořili. Tu můžete i vy zhlédnout, viz odkaz níže. 

Naši žáci zpracovali životní příběh paní Stanislavy Kyslingerové, narozené v roce 1936. Paní Stanislava prožila své dětství v období druhé světové války a její vzpomínky jsou plné dramatických událostí a osobních zážitků. Vyrůstala ve Zlíně, později se přestěhovala do Kolína a koncem války přišla se svou rodinou na Ústecko, kde žije dodnes. Její příběh je nejen svědectvím o těžkých časech, ale také o síle a odhodlání překonávat životní překážky. 

Jsme nesmírně vděční paní Stáně za čas, který nám věnovala, stejně tak za vřelost a ochotu sdílet své vzpomínky a zkušenosti. Společně jsme strávili příjemné chvíle plné zajímavých příběhů a vzpomínek a poutavého vyprávění, na které rádi vzpomínáme. 

Za celým projektem stojí desítky hodin práce, během kterých se žáci naučili mnohým dovednostem či se v nich zdokonalili, od vedení rozhovoru s pamětníkem oral-historickou metodou, orientaci v dějinách 20. století, vyhledávání, třídění a analyzování informací a pramenného materiálu, práci s technikou, tvorbu audiovizuálních materiálů, tvůrčí psaní, práci v týmu a přijetí zodpovědnosti za společné dílo. V neposlední řadě předvedli své skvělé prezentační dovednosti. 

Jsme pyšní na naše žáky za jejich úsilí a nadšení, které do projektu vložili, a děkujeme jim za skvělou reprezentaci naší školy.  

https://www.pribehynasichsousedu.cz/ustecko/ustecko-2024-2025/kyslingerova-lipova-stanislava/