Bádání na Fakultě životního prostředí UJEP

Bádání na Fakultě životního prostředí UJEP

Publikováno: 12.2.2024 Autor(ka): Adéla Zapadlová

V úterý 6. února se třída 7.D zúčastnila krásného projektu organizovaného Fakultou životního prostředí UJEP, kde si s žáky nejprve povídali o naší planetě, o životním prostředí, které nás obklopuje, o problémech, kterým čelíme a o způsobech, jak životnímu prostředí pomoci nebo alespoň ulevit. Žáci si i mohli představit, že jsou na jeden den superhrdinové a vymýšleli, kterou super schopnost by rádi měli, aby pomohli naší planetě.  

Žáci se také dozvěděli o komplexnosti zkoumání živočichů a rostlin, například kolik druhů pavouků žije pouze v ČR a jak vypadají jednotlivá pylová zrnka. Žáci přihlíželi i několika chemickým experimentům, ale především se dozvěděli o bezpečnosti, které smysly mohou a nesmí využívat při bádání na různých polích věd.  

Následně se žáci přesunuli do místnosti plné praktických úkolů; zkoumání a určování lebek zvířat, zjišťování pH různých vzorků, určování pylových zrnek pomocí mikroskopu, pojmenování ptáků a žab na základě audionahrávek, či zkoumání brouků a mnoho dalšího.  

Na závěr se žáci ještě seznámili s principem tvorby map a vysvětlili si různé druhy map, které jsou volně přístupné veřejnosti. Dokonce proběhla i ukázka použití dronů při tvorbě map. Moc děkujeme FŽP UJEP za uspořádání takovéto akce, žáci si ji opravdu užili.