Facebook
Gmail
Comenius
English web
Erasmus+
pátek, 24 květen 2019
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Vytisknout

Italští školáci v rodinách našich žáků

2018 08 ItaloveJe dlouho očekávané úterý 29. května ráno a já se na ZŠ Stříbrnické setkávám se skupinou šesťáků, abychom připravili uvítací cedule na letiště. Atmosféra ve třídě je tentokrát i přes horké počasí nezapomenutelná. Po půl roce příprav, seznamování se přes chat, telefon a dopisy se dnes 22 žáků z naší školy setká s 19 stejně starými Italy ze školy G.B. Grassi z městečka Uggiate Trevano poblíž Comského jezera nedaleko švýcarských hranic.

Na letišti děti k velké radosti turistů mířících do Prahy pro jistotu vítají v příletové uličce každého cestujícího. Když se objeví “naši” Italové, nadšení, objímání a dojetí nebere konce. V Praze nás cestou z Pražského hradu překvapí cyklistický závod, a tak jsem po průchodu davem ráda, že jsme všichni a nikomu se nic nestalo. Přes Karlův most a Staré město už je naše procházka idylická a výlet zakončujeme rozchodem poblíž McDonald’s a hračkárny Hamleys.

V Ústí se našich i italských dětí ujmou rodiče. Ne všichni mluví anglicky, a tak mají někteří z návštěvy trochu obavy. Když se ale opět setkáme na závěrečném posezení, vyprávějí své zážitky a zkušenosti stejně nadšeně jako každé ráno jejich děti. Ve středu naši žáci provedou své hosty školou a utkají se v “přihrávané”. Po obědě ve školní jídelně dostávají iPad a ve skupinkách soutěží ve městě o nejlepší a nejvtipnější fotky v různých kategoriích. Ve čtvrtek si konečně můžeme pochvalovat horké a slunečné počasí. V Tiských stěnách je totiž pohádkově a mezi skalami příjemně chladno. Odpoledne tráví děti společně s rodinami. V pátek se uřícení doplahočíme do centra Jump Ústí a zdá se, že jsme zralí spíše na sprchu než na skákání. Děti ale pohled na trampolíny okamžitě nabíjí a skákání si náramně užívají. Po obědě zdobíme školní jídelnu a připravujeme program na společný večer s rodiči. O jídlo se královsky postarají rodiče, narychlo připravené prezentace se vydaří a všichni se zájmem sledují povídání italských žáků o svém městečku a škole. První říjnový týden se totiž karta obrátí a naši žáci stráví 5 dní v Itálii.

V sobotu se s Italy loučíme. Slzy jsou nakažlivé, a tak pláčeme hromadně. Není ale všem dnům konec. Některé z rodin se domluvily, že se v létě navštíví. Vedení školy mezinárodní projekty podporuje, a tak nic nebrání tomu, aby naše spolupráce s italskou školou pokračovala i v dalších letech.

 Mgr. Jaroslava Štofiková

Fotografie jsou zde...

Je dlouho očekávané úterý 29. května ráno a já se na ZŠ Stříbrnické setkávám se skupinou šesťáků, abychom připravili uvítací cedule na letiště. Atmosféra ve třídě je tentokrát i přes horké počasí nezapomenutelná. Po půl roce příprav, seznamování se přes chat, telefon a dopisy se dnes 22 žáků z naší školy setká s 19 stejně starými Italy ze školy G.B. Grassi z městečka Uggiate Trevano poblíž Comského jezera nedaleko švýcarských hranic.

Na letišti děti k velké radosti turistů mířících do Prahy pro jistotu vítají v příletové uličce každého cestujícího. Když se objeví “naši” Italové, nadšení, objímání a dojetí nebere konce. V Praze nás cestou z Pražského hradu překvapí cyklistický závod, a tak jsem po průchodu davem ráda, že jsme všichni a nikomu se nic nestalo. Přes Karlův most a Staré město už je naše procházka idylická a výlet zakončujeme rozchodem poblíž McDonald’s a hračkárny Hamleys.

V Ústí se našich i italských dětí ujmou rodiče. Ne všichni mluví anglicky, a tak mají někteří z návštěvy trochu obavy. Když se ale opět setkáme na závěrečném posezení, vyprávějí své zážitky a zkušenosti stejně nadšeně jako každé ráno jejich děti. Ve středu naši žáci provedou své hosty školou a utkají se v “přihrávané”. Po obědě ve školní jídelně dostávají iPad a ve skupinkách soutěží ve městě o nejlepší a nejvtipnější fotky v různých kategoriích. Ve čtvrtek si konečně můžeme pochvalovat horké a slunečné počasí. V Tiských stěnách je totiž pohádkově a mezi skalami příjemně chladno. Odpoledne tráví děti společně s rodinami. V pátek se uřícení doplahočíme do centra Jump Ústí a zdá se, že jsme zralí spíše na sprchu než na skákání. Děti ale pohled na trampolíny okamžitě nabíjí a skákání si náramně užívají. Po obědě zdobíme školní jídelnu a připravujeme program na společný večer s rodiči. O jídlo se královsky postarají rodiče, narychlo připravené prezentace se vydaří a všichni se zájmem sledují povídání italských žáků o svém městečku a škole. První říjnový týden se totiž karta obrátí a naši žáci stráví 5 dní v Itálii.

V sobotu se s Italy loučíme. Slzy jsou nakažlivé, a tak pláčeme hromadně. Není ale všem dnům konec. Některé z rodin se domluvily, že se v létě navštíví. Vedení školy mezinárodní projekty podporuje, a tak nic nebrání tomu, aby naše spolupráce s italskou školou pokračovala i v dalších letech.

Jaroslava Štofiková